על הדברים החשובים באמת

'הארץ' מפרסם באתר היום את הידיעה הבאה:

הסיגריות שעלו 23 ביליארד דולר, אודות תושב ארה"ב שחויב בטעות בכמה מיליארדי ביליארדי דולרים.

שער האתר

הבעיה היא בדירוג: הכתבה ממוקמת במשבצת כתבות העדכון (רביעית מלמעלה, ללא כותרת שיוך כגון 'בעולם' או 'ספורט'), מתחת לכתבה על החלטתו של ניר ברקת, ראש עירית ירושלים, לנתק את שירותי הרווחה לשכונות המתפרעות, ומתחת לדרישתה של הילרי קלינטון מאירן לענות להצעתה כבר עכשיו. נפילת המתח בין שתי הכתבות האלו לדיווח על החיוב המוגזם נראית מוזרה, אם כי אולי במקומה, אם לא קרה שום דבר בטווח העדיפויות בינן. אולם, כשמסתכלים למטה יותר, קשה להבין למה כתבות שעוסקות בניסוי המוצלח ב"כיפת ברזל", מקרה שני של שפעת חזירים או ציטוט של שי דרומי נחשבים פחות ולכן זכו לרדת למשבצת 'בארץ', או שתי כתבות העוסקות באירן, אחת על פצצת גרעין תוך חצי שנה והשנייה על התרסקות מטוס נדחקו למשבצת 'בעולם'.

שער האתר - תחתון

כשנכנסים לכתבה, זה הופך למוזר יותר.

הכתבה

מדובר בשתי פסקאות, המתארות טעות בחיוב בסכום גבוה מאוד.  הטעות תוקנה כבר למחרת, כך נכתב.

אז מה? בעצם, יש לנו כאן ידיעה רכילותית מובהקת, עם גימיק אחד: הסכום. הרי לא סביר להניח כי עורך כלשהו היה מניח לידיעה הזו לעלות אם היה מדובר בטעות של $100 (ע"ע מארק טווין ג'ורג' ברנרד שו והזונה). גם התגיות שמוצמדות לכתבה (כסף, בנקים) לא ממש משקפות כלום – מי שיחפש את התגיות הללו, סביר שאינו מחפש סיפורים מסוג זה.

רבים וטובים (יותר) כבר כתבו על שקיעתה של העיתונות הממוסדת מול עליית הבלוגים, על כח האדם הזול שמושקע בהחלטות עריכה ועל התחרות העזה בין האתרים וחברות הדיווח למיניהן שגורמות להן לפרסם דברים שמכרסמים בלגיטימיות שלהן לכנות את עצמם בשם 'עיתון לאנשים חושבים'. אז מה שכתבתי כאן לא ממש מחדש הרבה, אלא רק מביא דוגמא נוספת.

וחוץ מזה, אני הייתי ראשון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s