דקונסטרוקציה – עינת וילף בתגובה לגירוש נעם חומסקי

נעם חומסקי ניסה להכנס לגדה כדי לתת הרצאה באוניברסיטת ביר זית. במעבר אלנבי מישהו פעל לפי הוראות למעלה (או לפחות לפי רוח המפקד) ומנע ממנו כניסה. אכן, אור לגויים. הכתבה למטה.

מה שתפס לי את העין הייתה דווקא תגובתה של חברת הכנסת עינת וילף מסיעת העבודה. וילף, דר' למדעי המדינה ובעלת תארים במנהל ותולדות האמנות, נתפסה על ידי כתב "הארץ" והייתה צריכה לתת תגובה למקרה, שתגבה את הממשלה שסיעתה חברה בה, ושבוודאי לא תפטר את מי שחסם את חומסקי, אבל שלא תגבה את המעשה, כדי שלא תתפס כאספסוף נבער. התגובה שלה להלן:

ח"כ עינת וילף (עבודה) מסרה כי היא "מקווה שלא הגענו למצב בו אנו חוששים מדעות של אנשים. אמנם דעותיו של חומסקי אינן מקובלות עליי בשום אופן, אולם אני לא סבורה שעל מדינת ישראל לחשוש מכניסתו לשטחי הרשות הפלסטינית. זהו מקרה נוסף בשרשרת מקרים בה נמנעת כניסתם לישראל של אזרחים מחו"ל על פי שיקולים של גורמי ביטחון, בלי לקחת בחשבון את המשמעויות המדיניות שמהלכים אלה מחוללים למדיניות החוץ של ישראל".

כמובן שדיעותיו של חומסקי אינן מקובלות על וילף בשום אופן, כי צריך להדגיש את זה שהיא חלק מהקאנון, ולאיש מהבוחרים ומהטוקבקיסטים הנאורים אין מה לחשוש מדעותיה, אבל היא לא חושבת שצריך לחשוש מכניסתו לשטחי הרשות. רגע, הרשות? לא לישראל, לרשות?  מישהו פעם בדק מה משמעות המילה רשות (או authority) במילון?

וילף מוכיחה כאן כי היא אכן ראויה לשרת בפוליטיקה הישראלית, ובמפלגתו של אהוד ברק. תגובתה היא מופת של ישיבה על הגדר, או "ללכת עם ולהרגיש בלי". מצד אחד, היא מוציאה את עצמה כנאורה, שלא מפחדת מדעות של אחרים עליה, וסביר שבדברי הימים היא תצא יותר טוב מעתניאל שנלר מ"קדימה", שתגובתו מיד לאחריה. מצד שני, היא דואגת להשאר מהצד שגירש. שכן, מה דעתה על כך שחומסקי יבוא לישראל? כן, לישראל הריבונית ולא המסופחת צבאית. האם היא תלחם למנוע את המקרה הבא בשרשרת המצערת? ובכלל, למה וילף חושבת שחומסקי נדחה על ידי גורמי בטחון, ומסיבות בטחוניות? הרי ברור, אפילו לוילף, כי חומסקי לא בא כדי לבצע פיגוע, ואפילו לא לתאם אחד, ולא משום כך נדחה. חומסקי נדחה כיון שהוא יוצא כנגד מדינת ישראל, ואין למדינה את הטיעונים כדי להתווכח עמו. מניעת חופש הדיבור ממי שאינו מסכים איתך היא מפלטו האחרון של הנבל (בפרפרזה), ווילף, שמורידה את זה לדרגת טעות של גורמי בטחון תומכת בהחלטה, אם כי עושה זאת בצורה אינטלקטואלית יותר משנלר, שדובר את אשר ליבו, כמו כלב שקשור בשרשרת קצרה מדי.

<עדכון>

מקריאה בכתבה אחרי שנוספו לה עוד קצת פרטים, יכול להיות שהשומר בש"ג כן ילך הביתה. משום מה, נדמה לי שהמבוכה שלו יותר אמיתית משל האחרים…

</עדכון>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s